Menu główne
Menu lewe
Rozeznanie potrzeb seniorów w zakresie realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025
Adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Realizacja Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
Moduł I - Wspierający gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich.
Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, poprzez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Moduł II – Wspierający gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. ”opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
W ramach Modułu II programu seniorom zostanie zapewniony dostęp do tzw. opasek bezpieczeństwa wyposażonych w następujące funkcje:
• przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
• detektor upadku,
• czujnik zdjęcia opaski,
• lokalizator GPS, • funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
• funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe( puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa połączona jest z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dystrybutorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe. Szybka reakcja to niejednokrotnie jedyna szansa dla seniora, by ochronić jego zdrowie i życie.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w Programie do Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich ul. Krakowska 16, pokój nr 13, osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: 77 463 08 75, do 5 lutego 2025 r.
Zgłoszenie w ramach rozeznania potrzeb nie jest równoznaczne z przyznaniem przedmiotowego wsparcia. Decyzje o udzieleniu wsparcia podejmowane będą w zależności od wysokości otrzymanych na realizacje ww. programu środków.
Informację wprowadził(a): Adrian Kastura (2025-01-31 14:53:41)
Informację zmodyfikował(a): Adrian Kastura (2025-01-31 14:53:45)
Liczba odwiedzin: 180